See The Full List Of AMAA 2019 Winners

King of Boys emerged king of Nigerian movies on Sunday night as it was adjudged ‘Best Nigerian Film’ during the Africa Movie Academy Awards (AMAA) 2019.

Directed and co-produced by Kemi Adetiba, ‘King Of Boys’ defeated other nominated movies – ‘The Delivery Boy’, ‘Lara and the Beats,’ ‘Makeroom,’ ‘Gold Statute,’ ‘Up North,’ and ‘Knockout Blessing’ – to clinch the prize.

ALso Read: Maritime Workers inaugurate Port Harcourt Operational Sector

Also, veteran actress Sola Sobowale won the Best Actress or her role in the movie. She defeated Rita Dominic, Sheila Munyiva, Jill Levenberg, Beatrice Taisamo, Seyi Shay, Jemima Osunde, and Samantha Mugatsia to emerge Africa’s Best Actress.

Adesuwa Etomi Wellington also went home with the Best Actress in Supporting Role award.

The AMAA 2019 was hosted by actress, Kemi Lala Akindoju, Lorenzo Menakaya and comedian, Funnybone.

See Full List Of Winners Below…

Michael Anyiam Osigwe Award For Best Film by an African-born Director Living Abroad

Julius Amedume – Rattlesnakes (WINNER)

Tosin Coker – Lara and the Beats

Robert O. Peters – Makeroom

Best Diaspora Short Film

Bail (UK) (WINNER)

Oath Bound (UK)

Fevah (USA)

I Am Superman (Brazil)

Best Diaspora Documentary

Wax Print 1 FABRIC, 4 continent (UK)

The Guardian of No Return (Guadalope)

Dare to Dream (USA/CUBA)

Drugs as Weapons Against Us (USA)

My Friend Fela (Brazil) (WINNER)

Best Diaspora Narrative Feature

Nine Nights (UK)

Olympia (USA)

Traffik (US)

Hero (Trinidad and Tobago/Canada) (WINNER)

Sprinter (Jamaica)

Best Achievement in Production Design

Redemption (Mozambique) (WINNER)

Rafiki (Kenya)

Ellen, The Ellen Parkies Stories (S. Africa)

Urgent (Morroco)

Burial of Kojo (Ghana)

Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

Mercy of the Jungle (Rwanda)

Delivery Boy (Nigeria)

Best Achievement in Costume Design

Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

Light in the Dark (Nigeria)

Rafiki (Kenya)

King of Boys (Nigeria)

Lara and the Beats (Nigeria)

Urgent (Morocco)

Mabata Bata (Mozambique)

Mercy of the Jungle (Rwanda) (WINNER)

Best Achievement in Make-Up

Makeroom (Nigeria)

Gold Statue (Nigeria)

Veronica’s Wish (Uganda)

Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

Before the Vows (GHANA)

Mercy of the Jungle (Rwanda) (WINNER)

The Burial of Kojo (Ghana)

Best Achievement in Soundtrack

Subira (Kenya)

Mabata Bata (Mozambique) (WINNER)

Farewell Ella Bella (S. AFRICA)

Mercy of the Jungle (Rwanda)

Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

Lara and the Beats (Nigeria)

The Delivery Boy (Nigeria)

Redemption (Mozambique)

Best Achievement in Visual Effects

Makeroom (Nigeria)

Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

Knockout Blessing (Nigeria) (WINNER)

Mabata Bata (Mozambique)

The Delivery Boy (Nigeria)

The King of Boys (Nigeria)

Burial of Kojo (Ghana)

NFVCB Award For Best Nigerian Film

The Delivery Boy

Lara and the Beats

Makeroom

King of Boys (WINNER)

Gold Statute

Up North

Knockout Blessing

Best Documentary

Djambar, Sembene the Unsubmissive (Cameroun)

The State Against Mandela (South Africa)

Golden Fish, African Fish (Senegal)

Skin (Nigeria)

Khartoum Offside (Sudan) (WINNER)

Le loups d’or de Balole (Burkina Faso)

Sur Les Traces de Mamani Abdoulaye (Niger)

No Gold For Katsaka (Burkina Faso)

Mother, I am Suffocating, This Is My Last Film About You (Lesotho)

Ousmane Sembene Award For Best Film in an African Language

Makeroom (Nigeria)

Mabata Bata (Mozambique)

Rafiki (Kenya) (WINNER)

Bahasha -The Envelope (Tanzania)

Azali (Ghana)

Efere Ozako Award For Best Short Film

The Fisherman (Ghana)

A Tune of Kora (SENEGAL) (WINNER)

ICYASHA (Rwanda)

NAMOW2018 (KENYA)

Vagabond (GHANA)

Measure of a Woman (SA)

Mma Moeketsi (SA)

Motswakwa (BOTSWANA)

Tonight’s Opening Act (EGYPT)

Hello Rain (NIGERIA)

Best Achievement in Sound

The Last Victim (S. Africa)

Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

Makeroom (Nigeria)

The Delivery Boy (Nigeria)

The Burial of Kojo (Ghana)

Urgent (Morocco)

Mabata Bata (Mozambique) (WINNER)

Redemption (Mozambique)

Best Achievement in Cinematography

Mabata Bata (Mozambique)

Sew the Winter to My Skin (S. Africa) (WINNER)

Mother, I am Suffocating, This Is My Last Film About You (Lesotho)

Redemption (Mozambique)

Rafiki (Kenya)

Delivery Boy (Nigeria)

The Burial of Kojo (Ghana)

Redemption (Mozambique)

Best Achievement in Editing

The Delivery Boy (Nigeria)

The Burial of Kojo (Ghana)

The Last Victim (S. Africa)

Rafiki (Kenya) (WINNER)

The Gold Statute (Nigeria)

Diamond in the Sky (Nigeria)

Mercy of the Jungle (Rwanda)

Sew The Winter To My Skin (S. Africa)

Best Achievement in Screenplay

The Delivery Boy (Nigeria)

The Last Victim (S. Africa)

Rafiki (Kenya)

Diamond in the Sky (Nigeria)

Gold Statute (Morocco)

Lara and the Beats (Nigeria)

Redemption (Mozambique) (WINNER)

Up North (Nigeria)

Best Animation

Kitwana Journey – Kenya

Choices – Nigeria (WINNER)

Isolated- Kenya

Afrogames – Burkina Faso

Best Young/Promising Actor

Youssef Alaoui (Ayoub) URGENT

Angel Onyinyechi Unigwe (Adaeze) LIGHT IN THE DARK

Cynthia Dankwa (Esi) BURIAL OF KOJO (WINNER)

Emilio Bilo (Azarias) Mabata Bata

Jamma Ibrahim (Amir) The Delivery Boy

Catherine Credo (Neema) Fatuma

Best Actor in a Supporting Role

Remilekun “Reminisce” Sarafu (Makanaki) King of Boys

Jarrid Geduld 9 (Abie) Ellen, The Ellen Parkies Story (WINNER)

Zolisa Xaluva (Wyatt Earp) Sew the Winter to my Skin

Kanayo O. Kanyayo (Chief Otuekong) Up North

Kobina Amissah-Sam (Kwabina) The Burial of Kojo

Bucci Franklyn (Dagogo) Knockout Blessing

Best Actress in a Supporting Role

Eniola Shobayo (Vivian) Knockout Blessing

Linda Ejiofer (Oby) Knockout Blessing

Kandyse McClure (Golden Eyes) Sew the Winter to My Skin

Adesua Etomi (Kemi) The King of Boys (WINNER)

Joke Silva (Mama Jumoke) Light in the Dark

Arlete Bombe (Mia) Redemption

Best Actor in a Leading Role

Gabriel Afolayan Gold Statue

Joseph Otsiman (Kojo) The Burial of Kojo

Chinedu Ikedieze (Big Chi) Lara and the Beats

Jimmy Jean Louis (Robert McQueen) Rattlesnakes

Gil Alexandre (Bruno) Redemption

Marc Zinga (Mercy of the Jungle) (WINNER)

Ezra Mabengeza (Samson) Sew The Winter To My Skin

Ayoub Bombwe ( Mwanyusi ) Fatuma

Best Actress in a Leading Role

Sheila Munyiva (Ziki) Rafik

Rita Dominic (Jumoke Arinze) Light in the Dark

Jill Levenberg (Ellen) The Ellen Parkies Story

Beatrice Taisamo (Fatuma) Fatuma

Seyi Shay (Lara) Lara and the Beats

Sola Sobowale (Eniola) King of Boys (WINNER)

Jemima Osunde (Nkem) The Delivery Boy

Samantha Mugatsia (Kena) Rafiki

Best Director-First Feature Film

Blitz Bazawule – The Burial of Kojo (Ghana) (WINNER)

Adekunle “Nodash” Adejuyigbe – The Delivery Boy (Nigeria)

Sippy Chadha – Subira (Tanzania)

Nicole Amarteifo – Before the Vows (Ghana)

Best Director

Wanuri Kahui – Rafiki (Kenya)

Adekunle “Nodash” Adejuyigbe – The Delivery Boy (Nigeria)

Daryne Joshua -Ellen, The Ellen Parkies Story (S. Africa)

Jahmil X. Qubeka – Sew the Winter to My Skin (S. Africa) (WINNER)

Kemi Adetiba – King of Boys (Nigeria)

Mohcine Besri – Urgent (Morocco)

Mickey Fonseca – Redemption (Mozambique)

Joël Karekezi- Mercy of the Jungle (Rwanda)

Best Film

Rafiki (Kenya)

Mercy of the Jungle (Rwanda) (WINNER)

The Delivery Boy (Nigeria)

Ellen, The Ellen Parkies Story (S. Africa)

Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

Redemption (Mozambique)

King of Boys (Nigeria)

Urgent (Morocco)